مولد خورشیدی

مولد خورشیدی امروزه به عنوان یک منبع تولید انرژی نوین و جایگزینی مناسب برای ژنراتورهای دیزلی و بنزینی شناخته می شود. در طی 20 تا 30 سال گذشته علاقه به منابع انرژی پایدار به دلیل صرفه اقتصادی، حفظ محیط زیست و در عین حال راحتی در حال افزایش بوده است.

امروزه از انرژی خورشیدی در خانه­ ها به عنوان منبع الکتریسیته استفاده می شود و ما را به سمت راه ­های دیگر بهره مندی از آن سوق می­ دهد.مولد خورشیدی به شما امکان دریافت انرژی خورشیدی و استفاده از آن به صورت قابل حمل را می دهد. بدین صورت در هر مکان و زمانی که نیاز داشته باشید، یک منبع انرژی پایدار و قابل اطمینان در کنار شماست. ژنراتورهای فسیلی آلودگی ایجاد می کردند و نگهداری از آنها هزینه بر بود، به نظر می­رسد انرژی خورشیدی انقلابی بزرگ در صنعت مولدها ایجاد کند. براساس طراحی صورت گرفته بر روی بردشارژ کن مولد قابلیت شارژ سریعتر با بازدهی بیشتر را برای مصرف کننده فراهم می کنند که عامل صرفه جویی در هزینه کرد برای پنل می گردد.علاوه بر تقویت روش شارژ pwm  بردهای شارژکن خورشیدی قابلیت های حفاظتی ولتاژ و جریان که مانع آسیب برد می شود اعمال گردیده ملاحظات نوع شارژ بر روی هر  usb برد اعمال گردیده تا جریان های بالا را نیز پشتیبانی کند برای مثال شارژ تبلت و موبایل. قابلیت شارژ مستقیم از برق شهری را نیز دارد.

قابلیت کار در شرایط محیطی سخت (نویز محیطی، دمای فوقالعاده، رطوبت بالا، گرد و خاک، ارتعاشات بالا)

با توجه به طراحی هایی صورت پذیرفته و اینکه کاربر محصول مربوطه عشایر و باغداران می باشند فلذا محصول از بابت مقاومت در برابر رطوبت و نفوذ آب و خاک به گونه ای طراحی شده که به راحتی می تواند در شرایط سخت و دماهای متفاوت مورد استفاده قرار گیرد. همچنین فرایند طراحی بدنه فلزی به گونه ای که قابلیت حفظ باتری در هر حالت را داشته باشد بسیار اهمیت دارد طراحی صورت پذیرفته به نوعی می باشد که وزن باتری به طور یکنواخت در داخل محفظه پخش گردد و مانع حرکت باتری گرددو هم چنین مانع ضربه به مدار داخل مولد می شود.

بلوک دیاگرام عملکردی مولد خورشیدی

در سیستم عملکردی مولد خورشیدی پنل خورشیدی از طریق مدار شارژ کنترلر عمل شارژ باتری را با تمامی ملاحظات و حفاظت های جریان و ولتاژ  اتصال کوتاه  انجام می دهد و سیستم طراحی شده قابلیت شارژ از طریق برق شهری را نیز دارار می باشد و مصرف کننده نهایی هم از طریق  مدار و باتری مقدار توان مورد نیاز خود را دریافت می کند.

ماژول پیچیده و گره های فناورانه در طراحی و ساخت

از عوامل مهم و تاثیرگذار در طراحی مولدهای خورشیدی رعایت بیشینه جریان ماژول و حداکثر جریان خروجی و حداکثر جریان مصرفی داخلی و حداقل ولتاژ شارژ و حداقل ولتاژ جلوگیری از تخلیه باتری و حفاظت در برابر اضافه بار خروجی و حفاظت در برابر اضافه ولتاژ و حفاظت در برابر سیم بندی نامناسب و سایر موارد حفاظتی به دلیل استفاده کاربر غیر فنی (باغدار یا عشایر) رعایت گردیده است و تمامی موارد طی تجربه حاصل از فروش محصولات به مشتریان بدست آمده و بردهای طراح شده برآن اساس توسعه یافته اند و طراحی های صورت پذیرفته در بحث سوئیچینگ و اضافه کردن کنترلر ها جهت کارکرد بهتر سوئیچینگ از جمله موارد بهینه شده در محصول می باشد.

فرآیندهای پیچیده در تولید و ساخت محصول

تمامی اجزا و بخش های طراحی شامل بخش مکانیکی و بخش الکترونیکی در نرم افزارهای catia و Proteus صورت پذیرفته است و تحلیل های مقاومت مکانیکی بدنه و درز بندی و نوع اتصالات (آلنی) و تحلیل های الکترونیکی مورد روی مدار انجام پذیرفته انجام طراحی برد الکترونیکی متشکل از ترکیب چند برد شامل شارژ کنترلر خورشیدی و تثبیت کننده جریان ولتاژ و شارژ usb و سیستم قطع جهت ممانعت از تخلیه باتری و آسیب باتری و قابلیت شارژ مستقیم از برق شهری و افزایش بازدهی نسبت به شارژهای مشابه براساس طراحی های انجام گرفته روی برد الکترونیکی و در ضمن طراحی بدنه مستحکم و سبک و مقاوم در برابر ضربه و نفوذ گرد و خاک و نفوذ آب. فرایند تولید برد الکترونیکی یکپارچه که از ترکیب شارژ کنترلر خورشیدی و مدار usb و نشانگر و شارژ مستقیم بدون و خروجی چراغ ها می باشد از فرآیندهای پیچیده در این محصول می باشد.